خدمات و محصولات  ما

                    فرق بین چاپگرهای لیزری و ماتریسی

   صفحه اصلی     درباره ما        محصولات ما     تماس با ما

 

چاپگر های حرارتی و ماتریسی  چه تفاوتی دارند

 از دید تکنولوژی، چاپگرهای قابل تهیه در عالم فانی از چهار تکنولوژی جوهرافشان (Inkjet)، لیزری (Laser)، ماتریسی (Dot Matrix) و حرارتی (Thermal) استفاده می کنند. اغلب کاربران عام بازار با دو گونه اول آشنایی بیشتری دارند اما چاپگرهای ماتریسی و حرارتی نیز طرفداران خود را دارند.


چاپگرهای حرارتی

یادم نمی آید پیش از این درباره چاپگرهای حرارتی سخن گفته باشم. بسیاری از فروشگاه ها از این نوع چاپگرها استفاده می کنند و به دلیل استفاده از کاغذهای مخصوص، هیچ گاه جوهر مصرف نمی کنند. تا یادم نرفته بگویم که اغلب دستگاه های کارت خوان (POS) نصب شده در فروشگاه ها نیز از این تکنولوژی بهره می برند. کاربرد اصلی این نوع چاپگرها بیشتر فروشگاهی است و برخی از دستگاه های فاکس نیز از این تکنولوژی استفاده می کنند. به خاطر داشته باشید که ماندگاری اسنادی که با استفاده از چاپگرهای حرارتی تهیه شده اند چندان نیست و به طور معمول به عنوان سند قابل نگهداری نیستند. برای نگهداری بلندمدت اسنادی که توسط چاپگرهای فاکتورزن فروشگاهی یا فاکس های تهیه می شدند، یک نسخه کپی روی کاغذ معمولی تهیه می شد. برای صرفه جویی در هزینه ها هم اکنون بسیاری از دستگاه های فاکس رایج از کاغذ معمولی و تکولوژی لیزر یا جوهر افشان بهره می برند. هزینه چاپگرهای حرارتی فقط در کاغذ مخصوص آن خلاصه می شود.

چاپگرهای ماتریسی

بیشترین استفاده از این نوع تکنولوژی در تهیه اسناد مالی و حسابداری است. معروف ترین چاپگرهای ماتریسی را Epson، Seiko و Brother تولید می کنند. مدل300-Epson LQ برای تهیه اسناد در ابعاد A4 و مدل فوق العاده معروف1280- LQ برای تهیه اسناد در ابعاد A3 مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است اغلب چاپگرهای حرارتی و ماتریسی تک رنگ هستند چرا که در کاربری آنها استفاده از رنگ معنا ندارد البته برخی مدل ها مانند300- LQ استثنا بوده و می توانند چاپ رنگی داشته باشند. کیفیت چاپ در این نوع از چاپگرها به تعداد سوزن هایی مربوط می شود که بر پشت ریبون ضربه می زنند و جوهر را روی کاغذ تثبیت می کنند. خانواده Epson LQ از انواع 24 سوزنه بوده و خروجی آنها در ترسیم نمودارهای ساده قابل قبول است. چاپگرهای دیگر به طور معمول 9 سوزنه هستند و سرعت بیشتری در چاپ اسناد دارند. به طور کلی چاپگرهای سوزنی برای چاپ اسناد مالی و حسابداری مطلوب هستند چرا که هزینه آنها تنها در ریبون خلاصه می شود اما صدای بسیاری که تولید می کند آرامش روح و روان را بر باد می دهد.
شرکت های Brother و Seiko نیز مدل هایی برای استفاده دارند که به شخصه از کیفیت کار آنها اطلاع دقیقی ندارم. درباره چاپگرهای SEIKO تصور می کنم در کاربردهای حرفه ای تر و استفاده های حجیم مانند بانک ها مورد استفاده قرار می گیرند. نکته دیگر اینکه مدل های جدید چاپگرهای ماتریسی به پورت USB تجهیز شده اند.

 

روش شارژ کارتریج رنگی

                      

این سایت متعلق است به مرکز ماشینهای اداری استان قم و تمامی حقوق این سایت محفوظ میباشد                            ا